Články

Ložnice – Oáza naší regenerace

Ložnice je místem, kde naše tělo obnovuje síly a získává energii. Čím lépe a efektivněji zde tuto energii dokáže nabrat, tím lépe se cítíme v našem životě. Sami víme, jak se může lišit naše rozpoložení v závislosti na kvalitě spánku. A jak tedy na to? Věnujte pozornost dobrému uspořádání prostoru.

Ložnice slouží čistě pro relaxaci

V ložnici je více než kde jinde důležité, aby byla určena opravdu jen té funkci, která jí náleží – tedy klidové činnosti, spánku a intimitě. Případně také meditaci. Kombinace s funkcemi z aktivního spektra (pracovna, obývací pokoj) může vnést do prostoru energii, která nás naopak oživí a naše naladění do uvolnění a relaxace může narušit.

Jednoduchost je klíč

Více než kde jinde se nám ložnici zúročí minimalistický přístup v zařizování interiéru. Jednoduchost, jasnost, přehlednost a vzdušnost vytvoří prostředí pro klid mysli a uvolnění. Současně umožní energii v prostoru volně proudit.

Nehromaďte věci

S jednoduchostí a minimalismem souvisí další velmi důležité doporučení – nepřehánět to v ložnici s ukládáním věcí. Často se právě prostor pod postelí nebo v rámci její konstrukce využívá jako úložný, ideální ale je, když pod ní proudí vzduch a energie zde nestagnuje. Stejně tak je důležité, aby mohla „dýchat“ matrace, na které spíme. Pokud to nejde jinak, udržujme v těchto uložených věcech pořádek a čistotu, aby zde nevznikal chaos a nehromadil se prach.

Dispozice je základ

Nejdůležitějším v uspořádání ložnice je samotné usazení zařizovacích předmětů v dispozici, řešení hmoty jako takové. Chceme dosáhnout toho, abychom zde i po té instinktivní stránce cítili bezpečí a podporu. Je proto důležité, aby postel byla svým čelem osazena k plné stěně bez oken a dveří a spojnice mezi okny a dveřmi výrazně nepřetínala postel (a když tak alespoň v oblasti nohou). Jde o energetický tok, který je aktivní a může nás rušit.

Energie jako řeka

Spojnice otvorů si můžeme představit jako řeky energie. Nejlépe je na jejich březích, přímo v nich je tok příliš silný a příliš daleko zase stagnující energie. Není doporučena ani pozice postele nohama přímo ke dveřím.

Ložnici do klidu

Samotné umístění ložnice je dobré v klidové části domu, ideálně na sever nebo východ. Také množství a orientaci oken doporučuji volit obezřetně, aby se místnost nepřehřívala sluníčkem (pozor zejména na velké okno směrem na západ). Co se týče samotné orientace postele, nejlepší je vypočítat nejvhodnější směr podle data narození.

Z pohledu feng shui

V ložnici si dejte pozor na element Vody (černá, odstíny modré, obrazy s vodou, voda jako taková ve fontánce nebo akváriu). Když to s ní přeženeme, její proměnlivý a nestabilní charakter může náš spánek oslabovat. V ložnici je ideální převaha klidného a stabilního elementu Země (zemité barvy, drahé kameny, symetrie, obrazy přírody). Ten nám krásně podpoří i symetrické řešení a číslo 2, které současně vyživuje i oblast partnerství. Neváhejme tedy použít předměty v páru, ale pozor, dobré je, když jde o symetrii nedokonalou – to znamená, že může být v detailu narušena. Tím je vyjádřena individualita partnerů.

Podpora partnerství 

Z hlediska partnerství je také důležité, aby partneři měli vyvážená a rovnocenná místa pro spánek, takže i stejný a volný přístup ke své straně postele (není žádoucí postel z jedné strany přisazená ke stěně). Můžete zvážit i pro někoho možná příliš ezoterický názor, že je do vzdálenosti dvou metrů ovlivňováno naše energetické pole, pokud se v něm vyskytuje nějaká živá bytost (působí i zvíře). Větší prostor v posteli sdílené s partnerem může přinést větší spojení se sebou a svojí vlastní energii a vědomější volbu v tom, zda se k sobě v noci přitulíme 🙂

Zrcadlo raději jinde

V ložnici dáváme také pozor na umístění zrcadla, jakmile se v něm z postele vidíme, je vytvářen nežádoucí oslabující efekt. Mozek tento odraz registruje a zbytečně přepíná do ostražitého režimu, který v noci nechceme. Pokud jej v ložnici opravdu potřebujeme, vybírejme alespoň místo s rozmyslem tak, abychom se v zrcadle z postele neviděli.

Materiály co nejblíže přírodě

Asi nebude žádným překvapením, že by veškeré materiály použité v ložnici měly být co nejpřírodnější bez použití chemikálií (pozor zejména na velmi rozšířený formaldehyd, který je obsažen ve spoustě textilií i nábytku). Na podlaze například dřevo, marmoleum, korek, na stěnách hliněné omítky, textil z bavlny, lnu, konopí, bambusu, ovčí vlny a tak dále. Je příjemné, když jsou zde použity také měkké povrchy – různé textilie, koberce, přehozy, polštáře… Tato „měkkost“ prostor zútulní a zpříjemní. Také vyšší povrchová teplota materiálů působí v ložnici velmi dobře (v tomto ohledu mají navrch dřevostavby). Je rozhodně příjemnější došlápnout z postele na hřejivý koberec nebo masivní dřevo než na chladnou laminátovou podlahu nebo dokonce dlažbu.

Barevná paleta pro klid a uvolnění

V barvách je lepší vyvarovat se velmi ostrým odstínům jakýchkoli barev. Na klidu před spaním by nám pravděpodobně moc nepřidaly. Někdo si o všem v menší míře může užít například červenou, která podporuje vášeň. Je dobré dát na svou intuici a vybrat si tu svoji barevnou paletu. Je to především prostor pro nás a my nejlépe víme, co přispívá našemu klidu a relaxaci.
Přírodními uzemňujícími neutrálními odstíny (například béžovou, teplou šedou nebo hnědou) nic nezkazíme a můžeme je dobře kombinovat s doplňky – povlečením, polštáři, přehozy nebo koberci, které lze snáze obměnit, budeme-li mít potřebu. Své místo zde ale určitě mají i jemné a světlé odstíny žluté, okru, zelené nebo modré.

Ing. arch. Lucie Němcová

Jeden komentář

  1. Hi, this is a comment.
    To get started with moderating, editing, and deleting comments, please visit the Comments screen in the dashboard.
    Commenter avatars come from Gravatar.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *